Nové motivy právě v prodeji na e-shopu i v kamenné prodejně v Praze.

Emil Zátopek

25. 1. 2021 |

V nabídce máme motiv Emila Zátopka už půl roku. Nyní jsme jej obohatili ještě o nových text, který jej v eshopu doprovází.

Když nemůžeš, tak přidej. Tak znělo životní krédo legendy československého sportu Emila Zátopka. Vytrvalostního běžce, čtyřnásobného olympijského vítěze, světového rekordmana, manžela atletky Dany Zátopkové, ale taky muže, který od roku 1969 z politických důvodů už jen hloubil studny. Naše tričko inspirované touto osobností je tak symbolem síly a urputné práce, která je potřeba k dosažení úspěchu.

Emil Zátopek, řečený Ťopek, se narodil v Kopřivnici, pracoval pro Baťu ve Zlíně a ke sportu se dostal vlastně náhodou. Původně si o sobě nemyslel, že by byl na běh dostatečně silný. Hned při prvním závodu při běhu Zlínem ale skončil druhý a věděl, že příště už chce vyhrát. V tu chvíli se mu ale o jeho budoucích úspěších snad ani nesnilo.

Běžec, který zdaleka nesplňoval ideály atleta s dokonalým stylem, při závodech otáčel hlavou, křivil obličej a trénoval ve vojenských botách nebo s manželkou na zádech, to dotáhl až na olympiádu. Nejprve v roce 1948 ve Velké Británii, triumfoval ale hlavně v Helsinkách v roce 1952, kde získal zlato v běhu na 5 i 10 kilometrů. Zvítězil a zlato získal i v maratonu, který tehdy běžel úplně poprvé. Ve všech třech disciplínách taky pokořil světový rekord. Překvapil tak celý svět a dokázal něco, co se už nikomu na světě znovu nepovedlo. A možná ani nepovede.

I přes své úspěchy zůstával Zátopek nohama pevně na zemi, jak sám říkal: „Vítězství je skvělá věc, ale přátelství je ještě lepší.“