Nové motivy právě v prodeji na e-shopu i v kamenné prodejně v Praze.

František Kupka

1. 4. 2021 |

Mistr abstrakce, nadaný umělec, ale také voják nebo uznávaný profesor. František Kupka patří bezesporu mezi velikánky české umělecké tvorby se světovým věhlasem. Tento malíř, grafik a ilustrátor se řadí mezi zakladatele moderního abstraktního malířství a jeho obrazy patří k nejdražším českým dílům, jejichž hodnoty trhají rekordy, a o které je mezi sběrateli stále obrovský zájem.

Kdo to ale Kupka byl? Rodák z úřednické rodiny v Opočně to díky svému talentu dotáhl nejprve do pražské Akademie, později do Vídně a pařížské École des Beaux-Arts. Tíhl k mysticismu a kromě umění se tak živil i například jako spiritistické médium. Za první světové války se přihlásil dobrovolně na frontu a pomáhal organizovat československé legie ve Francii. Po válce se věnoval kromě vlastní tvorby i přednáškám a výuce v Praze i Paříži, kde nakonec v roce 1957 také zemřel.

Jaké motivy lze v Kupkově tvorbě najít? Od symbolismu a spirituálna, přes futurismus až po orfismus, jehož se stal průkopníkem a snažil se tak své umění přibližovat hudbě a poezii. V jeho abstraktních malbách tak lze vnímat světla, zvuky, ale i subjektivní dojmy a pocity. V letech 1911 až 1912 se Kupka inspiroval fyzikem Isaacem Newtonem a vytvořil sérii obrazů Newtonovy disky, z nichž jeden jsme přenesli na naše trička. Každý milovník nejen moderního umění tak může veřejně ukázat svůj obdiv tomuto umělci, ale také vyjádřit hrdost na úroveň českého malířské tvorby a umění obecně.

Pánské tričko bílé a černé. Dámské tričko bílé a černé.
0 komentářů