Nové motivy právě v prodeji na e-shopu i v kamenné prodejně v Praze.

Proč je důležitý Mezinárodní den žen

7. 3. 2024 |

Květina a čokoláda z povinnosti nebo rudý karafiát jako upomínka dob minulých? Mezinárodní den žen je o něčem úplně jiném. V Česku má možná slavení MDŽ 8. března stále komunistickou pachuť, den žen jako takový tady ale byl už před první světovou válkou. A i když se to na první pohled nemusí zdát, dodnes je potřeba. Proto přejeme všem ženám samozřejmě všechno nejlepší, ale také odvahu, energii a sílu být vždycky sama sebou.

Proč se MDŽ slaví?
Základními myšlenkami, které tento svátek nese, jsou rovnoprávnost žen a mužů, uznání volebního práva pro ženy a také konec genderové diskriminace. První nápady na den věnovaný ženám pochází z roku 1907 ze sjezdu socialistických žen ve Stuttgartu. Přibližně 60 představitelek z 15 zemí tady na konferenci navrhlo, že scházení se v jeden určitý den upozorní na problematiku rovnoprávnosti efektivněji. Konkrétní datum se pak ještě měnilo a ustálilo se až po první světové válce. A to díky vlivu protiválečné demonstrace a protestů žen v Petrohradě 23. února 1917, což je podle gregoriánského kalendáře 8. března.

Jak se slaví ve světě?
V některých zemích je MDŽ oficiálním svátkem, například v Afghánistánu, Arménii, na Kubě nebo třeba v Ugandě. Státy Madagaskar a Čína zase dávají v tento den alespoň částečné volno jen ženám. Jinde nejde o svátek oficiální, ale stále se ze zvyklosti slaví třeba v Brazílii, Pobaltí, Polsku… a samozřejmě i u nás a na Slovensku. Typické jsou už zmíněné květiny a čokoláda, kterými muži obdarovávají ženy. V Itálii je zvykem dávat žluté květiny zvané mimózy, v Rumunsku zase dostávají dary jen matky a babičky. Zajímavě pak slaví ženy v Portugalsku - v noci ze 7. na 8. března vyráží na večeře nebo večírky bez mužů.

Jak to bylo za socialismu?
Více či méně vynucené oslavy na pracovišti, oschlé chlebíčky, pionýři, rudé karafiáty a recitace agitačních básní ze Svazu žen. Kvůli tomuto způsobu oslav MDŽ v minulosti někteří lidé svátek dnes ignorují. Přitom s naším bývalým komunistickým režimem nemá nic společného, jde o zvyk starší, kosmopolitnější a založený na podpoře lidských svobod.

Je Mezinárodní den žen ještě potřeba?
I kvůli propagandistickému náhledu na MDŽ z dob komunismu si někteří lidé mohou klást otázku, zda je takový svátek ještě vůbec potřeba. Tak jednoduše - ano, je. V České republice sice ženy mají veškeré svobody, volební právo, přístup ke vzdělání, zaměstnání, veřejnému životu a podobně, po celém světě tomu ale takto není. Stále jsou místa, kde je život žen nepředstavitelně omezen nedostatkem základních práv. Na prosazování rovnoprávnosti mužů a žen, jejich postavení a svobod se tak nesmí přestat pracovat. A právě i toto připomínání Mezinárodního dne žen tomu může pomoci.
0 komentářů