Nové motivy právě v prodeji na e-shopu i v kamenné prodejně v Praze.

Předsevzetí selhala? Začněte znovu a lépe

31. 1. 2022 |

Češi každoročně touží být v kondici. „Konečně zhubnu, začnu pravidelně sportovat, budu lépe jíst.“ To bývají nejčastější novoroční předsevzetí, která si dávají, aby je po pár týdnech zase opustili. Háček je v tom, že čím radikálnější změny očekáváte, tím menší je pravděpodobnost, že jich dosáhnete. Lepší je jít na to pozvolně, mít plán a odborníka po ruce, říkají studie. Tak co, zkusíte to znovu? 

Podle americké studie publikované v žurnálu PLOS One, zaměřené na úspěšnost při dodržení předsevzetí, končí téměř čtvrtina lidí už během prvního týdne nového roku. Po roce svá předsevzetí považovala za splněná jen zhruba polovina respondentů. Nejúspěšnější byli ti, kteří na to nezůstali sami a v ruce měli plán od expertů, jak na to. 
Dietu si škrtněte
Pokud jste se pustili v novém roce do diety v naději, že „to chvíli nějak vydržíte“, tak si raději stanovte realistický cíl, který bez přikrašlování odpovídá vašemu životnímu stylu.

„Pokud dramaticky omezíte kalorický příjem, skutečně zhubnete i několik kilo za pár týdnů, ale nebude to mít žádný příznivý efekt. Na čas možná budete vypadat lépe, ale brzy se vše vrátí ke starému. Od chvíle, kdy takovou dietu začnete držet, se budete těšit, až s ní zase skončíte,“ upozorňuje profesor Michal Vráblík z 3. interní kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Smysluplnější je udělat kompromis a pochopit, jak aspoň trochu změnit stravování k lepšímu. Dobrou volbou je omezit „to nejhorší“. „Mám pacienta, který miluje ‚tečkovaný salám‘, ve kterém je přímo vidět množství tuku. Nikdy se ho nedokázal vzdát úplně a ani bych to po něm nechtěl. Ale dokázali jsme se domluvit, že ho bude jíst jen občas a místo dvaceti deka sní pět,“ říká profesor Vráblík. 

Pokud nevíte, jak jídelníček upravit, tápete při výběru potravin, prožili jste už několik neúspěšných hubnoucích pokusů nebo už máte zdravotní problémy, může pomoci setkání s nutričními terapeuty. Nedoporučí vám nesmyslné diety, ale krok za krokem vás navedou k trvalým změnám. 
Nepřepalte start
To samé platí, když se chystáte sportovat. „V ‚sedící‘ populaci se obecně snižuje schopnost koordinace. Lidé celý den prosedí v práci, u televize, v autě a ve snaze kompenzovat dlouhodobou nečinnost sporadickým sportováním si spíš přivodí úrazy kolen, vazů, menisků nebo zlomeniny dlouhých kostí. Nejčastější zranění jsou podvrtnutí, při kterých může dojít k pohmoždění měkkých tkání, jejich natržení nebo přetržení. Při kontaktních sportech jsou běžná částečná nebo úplná vyskočení kloubní hlavice ze své jamky,“ popisuje fyzioterapeutka Iva Bílková.

Důvod? Řada z nás má kvůli sedavému způsobu života řadu zlozvyků, ať už jde o vadné držení těla, špatný dechový stereotyp, nakonec i ochablé měkké tkáně nebo svalové dysbalance. Ty se mohou ještě zhoršit, pokud se pustíte do sportu bez předchozích zkušenost a bez dohledu trenéra. 

Dobrou volbou pro „sportem nepolíbené“ je taky konzultace s fyzioterapeutem. Dokáže vysledovat i obtíže, kterých si člověk ještě nevšiml, a zároveň je schopný doporučit vhodnou pohybovou aktivitu na míru. Stejně tak nabídne uvolňující cviky.

„Předsevzetí začít se pravidelně hýbat je skvělé, ale zvlášť lidé, kteří byli většinu života pasivní nebo už cítí nějaké bolesti, by měli pečlivě rozmýšlet, jaké cvičení zvolit, aby se jejich případné problémy se svalovým aparátem nezhoršily,“ dodává fyzioterapeutka. Bezpečnou volbou je svižná chůze, kdy se člověk trochu zadýchá, ale ještě je schopen si povídat. Dalšími sporty, které nepřetěžují jen určité partie, jsou plavání, běhání, nordic walking, jóga nebo pilates. A v zimě bruslení nebo běžky. 

Obecně jsou vhodné sporty, při kterých je člověk po většinu času narovnaný a zapojuje obě strany těla zhruba stejně. 
Neplánujte si rok, ale jen 90 dnů
A ještě něco – pokud je pro vás představa, že byste měli nějakou změnu vydržet celý rok, nebo dokonce natrvalo, ochromující, netrapte se tím a zvolte si kratší časový rámec. Váš cíl bude bližší a snadněji si naplánujete jednotlivé kroky. 

Navíc vás v tom podporuje i věda. V roce 2009 byla v European Journal of Social Psychology publikována studie, která ukázala, že pokud se vám podaří udržet nový zvyk po dobu 90 dnů, máte poměrně velkou šanci, že se tahle změna z vašeho života už nevytratí.

To není tak příšerně dlouho, že? Tak to vyzkoušejte.
0 komentářů