Hodonínský rodák Masaryk

6. 3. 2024 |

Svižný cval statného hřebce ukončil sebejistým přitáhnutím opratě. Nejlepší pohled na svět je z koňského hřbetu, to tatíček Masaryk dobře věděl, vždyť byl synem kočího. Zastavil se a rozhlédl. Dobře znal i krajinu rozprostírající se kolem něj - rodné Hodonínsko. Věděli jste, že druhý největší Čech po Karlu IV. byl ve skutečnosti poloviční Slovák?!

První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk byl vůbec osobností paradoxů: Narodil se ve vinařském regionu a první doušky moku okusil údajně již jako chlapec. Možná právě kvůli brzké zkušenosti si k alkoholu vybudoval respekt, který dával najevo během svých přednášek. “Nemírné pití je, stručně řečeno, hloupé,” říkával. Ve vinařské vsi Čejkovice, kde vyrůstal, je stále k vidění chaloupka Masaryků. Právě tady učil malý Tomáš svého negramotného otce číst a psát a páchal první klukoviny, o čemž se dozvíte z expozice jemu věnované.
Už jako mladý chlapec byl Masaryk vychováván ke slušnosti a pokoře k lidem. Tyhle prvky humanity prostupovaly celým jeho životem. Morální hodnoty mu vštěpovala rovněž víra. Evangelický kostel v Kloboukách u Brna, kde se Masaryk účastnil bohoslužeb, zde stojí dodnes.

Masaryk se snažil o kultivaci národa. Jeho postoje jsou i v dnešním globalizovaném světě stále aktuální. Pochopit svět podle Masaryka můžete v jedinečném Masarykově muzeu v Hodoníně, kde se vám humanitní a morální hodnoty dostanou pod kůži natolik, že už nikdy nebudete stejní lidé jako předtím.
Po procházce Masarykovým Hodonínskem tak zjistíte, že se T. G. Masaryk nezasloužil pouze o stát, jak bylo psáno v první československé ústavě, ale i o československý lid jako takový.
0 komentářů