Vlasta Burian - komik se smutným osudem

7. 4. 2024 | 1 komentářů |

"Přednosta stanice, to prazvláštní je tvor, před ním se klaní semafor, šarže je hrozná, každej ho pozná!" Text písně z filmu Přednosta stanice s Vlastou Burianem jako by kopíroval život hlavního aktéra. Herci a komikovi se v dobách největší slávy neklaněl pouze semafor, ale i československý národ. Vlasta Burian šířil radost už od mládí. Otec však neměl pro jeho herecké ambice pochopení. Během jednoho představení v hospodě ho nicméně Vlasta pobavil natolik, že změnil názor.

I díky dobrozdání otce můžeme dnes zkouknout výběr ze čtyřiceti filmů, které stihl Vlasta Burian natočit. Většinou hrál komické postavy, nicméně nebránil se ani vážnějším rolím. Vážným situacím musel čelit taky v reálném životě. Po druhé světové válce byl obviněn z kolaborace a uvězněn, což ještě přitížilo jeho duševní nemoci, kterou trpěl. K lepší náladě mu nepomohlo ani vyvlastnění jeho divadla.

Vlasta Burian se po těchto pádech na vrchol již nikdy nedostal. Přestože nadále hrál v různých estrádách, sám dobře věděl, že jeho hvězda vyhasla. Svému fanouškovi dokonce napsal, že už není král komiků, ale spíše králíček. Vlasta Burian, mistr humoru zemřel ve smutku mimo zájem veřejnosti v roce 1962.
Věděli jste ale, že Vlasta Burian chytal první fotbalovou ligu? V letech 1914-1920 střežil branku týmu AC Sparta.
1 komentářů

Gabriela F.

2024-04-11 10:31:10

Naprosto úžasný umělec i sportovec❤️. Bylo by skvělé kdyby byl u Vás k dostání sešit s fotografii Vlasty Buriana. Děkujeme za to co dělate❤️.