Mikina RAF
RAF. Royal Air Force. Královské letectvo Velké Británie. Proč je pro Čechy (ale i Slováky) důležité?
Odvážní českoslovenští muži, špičkoví piloti, oddaní vojáci, ale i spolehliví školitelé a respektovaní důstojníci, ti všichni byli jeho členové. Čechoslováci měli v Královském letectvu za druhé světové války vynikající pověst. Mnohdy obětovali své rodinné životy a odcestovali do cizí země, aby bránili nejen Československo nebo Velkou Británii, ale i celou Evropu proti rozpínající se Třetí říši. Z téměř 2 500 československých členů RAF se jich více než 500 konce války nedočkalo a v boji za svobodu zahynulo.
Detailní popis produktu
Po návratu do vlasti se pak váleční veteráni a hrdinové museli potýkat s komunistickým režimem. Pokud rovnou neemigrovali, byli vyslýcháni a vězněni nejčastěji za údajnou špionáž pro západní mocnosti, jejich rodiny postihla perzekuce. Uznání a rehabilitace se pak tito letci dočkali až v devadesátých letech, za více než 45 dlouhých let od konce války.
V RAF létalo zhruba 1 200 československých mužů a každý z nich si zaslouží naše uznání. Plocha trička ale neumožňuje zmínit tyto hrdiny všechny, typografie proto vzdává hold těm nejznámějším stíhacím pilotům RAF. Emil Boček, František Fajtl, Karel Kuttelwascher nebo Alois Vašátko jsou jen některá z 90 jmen, která můžete hrdě nosit na tričku i vy.
Autorkou typografie je Karolína Pucholtová, která mimo jiné navrhla i oblíbená trička s motivy Gočár nebo Venuše.
Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat hodnocení. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.